Telefon do szpitala (całodobowy)

Tel/faks: 32 202 55 21
e-mail: szpital@narodziny.com.pl

 

Infolinia - Koordynowana Opieka nad Kobietą w Ciąży (całodobowo)
Telefon: 32 257 03 69


Rejestracja gabinetów: (całodobowo)

Telefon: 32 202 55 21
Telefon: 32 257 03 69


Sonda

Czy mężczyzna powinien być obecny przy porodzie?

TAK - 76%
NIE - 24%
Głosowanie zakończone.

Karmienie piersią

Wskazówki dietetyczne dla matek karmiących piersią - pierwsze tygodnie po porodzie.

Droga mamo masz prawo do wątpliwości jak odżywiać się w okresie karmienia piersią tym bardziej, że jesteś narażona na tzw: „dobre rady” doświadczonych w tym zakresie osób. Pamiętaj uporczywe i nieracjonalne odmawianie sobie jedzenia powoduje stres, a ten hamuje Twoją laktację, a uboga dieta i niedożywienie obniża ilość i jakość dostarczanego dziecku pokarmu.


Najważniejsze zasady dla matki karmiącej piersią:

 • Jedz posiłki regularnie. W ciągu dnia najlepiej spożyj kilka (4-5) posiłków mniejszych objętościowo. Nie zmuszaj się do picia i jedzenia potraw, których nie lubisz.
 • Spożywaj produkty świeże o wysokiej jakości z ograniczoną ilością soli i cukru.
 • Zwiększ zapotrzebowanie na płyny. Pij według pragnienia, jednakże nie mniej niż 2 litry płynów dziennie, podstawowym napojem niech będzie woda niskozmineralizowana. Ogranicz soki do 0.5 litra ze względu na dużą zawartość cukru, najlepiej rozcieńczaj je z wodą w stosunku 1:1. Jeżeli lubisz kawę możesz wypić jedną filiżankę słabej kawy, najlepiej w godzinach rannych lub wczesno popołudniowych.
 • Nowy produkt wprowadzony do diety najlepiej spożyć w godzinach rannych, ponieważ reakcja dziecka na zjedzony przez matkę produkt następuje po około 5 godzinach od karmienia piersią. Jednego dnia
 • można wprowadzić jeden nowy produkt.

 • Zwiększ ilość produktów bogatych w węglowodany złożone, które mają stanowić główne źródło energii takie jak pieczywo, ziemniaki, kasze, ryż. Pieczywo białe lepiej zastąp pieczywem razowym, które jest zdecydowanie bogatsze w składniki odżywcze: zawiera np. 3-5 razy więcej składników mineralnych.
 • Wzbogać swoją dietę w ryby będące nie tylko źródłem pełnowartościowego białka, ale również witaminy A, selenu i fosforu. Spożywaj je jednak tylko kilka razy w tygodniu. Ryby morskie dostarczają wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego dziecka.
 • Spożywaj warzywa i owoce, jako dodatek do posiłków np. plasterek pomidora, ogórka, sałata będące źródłem witaminy C, beta-karotenu, błonnika i składników mineralnych.
 • Komponuj tak posiłki, by przynajmniej dwa z nich w ciągu dnia zawierały produkty z dużą ilością żelaza: chude mięso, wędliny, ryby. Jest to szczególnie ważne w okresie po porodzie, gdy organizm regeneruje się po zmniejszeniu zasobów żelaza w czasie ciąży i odbytym porodzie.
 • Ogranicz ilość słodyczy w diecie. Dostarczają one tylko energii, co jest niekorzystne, gdy organizmowi potrzebne są tak duże ilości składników odżywczych. Utrudniają również stopniowy powrót do masy ciała sprzed porodu. Pamiętaj zjedzenie np. kostki czekolady nie jest przestępstwem. Możesz mając ochotę na coś co nie jest zalecane w trakcie karmienia zjeść czy wypić ale w minimalnej ilości.
 • Unikaj jedzenia produktów, które u dziecka wywoływały niekorzystne objawy po karmieniu. Najczęściej niemowlęta mogą reagować wzdęciami na mleko matki, jeśli kobieta jadła wcześniej czosnek, cebulę, kapustę lub czekoladę. Produkty te mogą również zmieniać smak mleka na bardziej intensywny, który dzieciom nie zawsze odpowiada.

Jadłospis 1 Jadłospis 2
I śniadanie I śniadanie

Chleb żytni razowy z masłem
Ser biały ze szczypiorkiem
Mleko

Mleko 1,5% z musli

Kanapka z margaryną i wędliną drobiową

Sałata zielona z olejem

II śniadanie

II śniadanie

Grahamka z margaryną

Polędwica drobiowa

Surówka z pomidorów

Sałatka owocowa z jogurtem naturalnym

Obiad Obiad

Zupa jarzynowa

Cielęcina duszona w warzywach

Kasza gryczana

Brokuły z wody

Jabłko

Zupa kalafiorowa

Ryba (np. dorsz) z rusztu

Ziemniaki puree

Tarta marchew z jabłkiem

Sok jabłkowy

Podwieczorek Podwieczorek

banan

jabłko
Kolacja Kolacja

Sałatka z sera żółtego, kukurydzy, pomidorów

Chleb z masłem

Pumpernikiel z margaryną

Galaretka z kurczaka

Buraki tarte

Woda mineralna niegazowana