Wokół cesarskiego cięcia krążą mity i niedopowiedzenia, które niejednokrotnie powodują niepokój u przyszłych mam. Dla personelu Łubinowej 3 komfort psychiczny pacjentek jest jednym z priorytetów. Ważne jest dla nas, aby przyszłe mamy były dobrze poinformowane i ze spokojem oczekiwały narodzin swojego maluszka. Czym jest cesarskie cięcie i jak się należy do niego przygotować?
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chirurgicznym i rozwojowi anestezjologii, cesarskie cięcie to rutynowy i bezpieczny zabieg. Wykonywany jest, kiedy istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego. W szpitalu Łubinowa 3 oferujemy możliwość porodu poprzez cesarskie cięcie w ramach świadczeń NFZ. Jednocześnie staramy się o pełne poszanowanie woli ciężarnej.
Jak przebiega zabieg cesarskiego cięcia?
Zabieg rozpoczyna się od wyboru rodzaju znieczulenia przez anestezjologa. Najczęściej stosuje się – jeżeli nie występują przeciwwskazania – znieczulenie podpajęczynówkowe. To rodzaj znieczulenia miejscowego, w czasie którego pacjentka pozostaje w pełnej świadomości. Co ważne znieczulenie to jest znacznie mniej obciążające dla organizmu niż znieczulenie ogólne (narkoza), umożliwia stały kontakt z pacjentką, a także wykonanie kangurowania.
Warto wiedzieć, że w naszym szpitalu nawet po cesarskim cięciu pacjentka ma możliwość chwilę po wydobyciu noworodka przytulić go do swojej piersi. Następnie dziecko zostaje poddane badaniom przez neonatologa, który dokonuje wstępnej analizy jego stanu zdrowia. Pacjentki przez cały czas mogą liczyć na wsparcie naszego personelu, nie tylko bezpośrednio po porodzie, ale także w okresie połogu. Tutaj przeczytasz o naszych bezpłatnych badaniach dla każdej mamy i jej malucha.
Metoda kangurowania nawet po cesarskim cięciu? Tak!
W szpitalu Łubinowa nawet po cesarskim cięciu stosujemy metodę zwaną kangurowaniem, czyli kontakt „skóra do skóry” niemowlęcia z mamą lub tatą. Noworodek zostaje położony bezpośrednio na skórę na klatce piersiowej rodzica. Stosowanie tej metody ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, który opisaliśmy w materiale o metodzie kangurowania.
Czy można wstawać i chodzić po cesarskim cięciu?
Okres rekonwalescencji po wykonaniu zabiegu cesarskiego cięcia jest dłuższy niż w przypadku porodu naturalnego. Długość uzależniona jest od zaleceń anestezjologa oraz ogólnego stanu pacjentki po operacji.
Warto wiedzieć, że wykonanie zabiegu nie niesie jednak żadnych negatywnych skutków ubocznych. Ważne natomiast, aby mama przestrzegała zaleceń lekarza. Wbrew powszechnej opinii nie powinna ona ciągle leżeć. Owszem, powinna unikać wysiłku fizycznego przez okres co najmniej 6 tygodni po zabiegu, ale chodzenie zapobiega powstawaniu zakrzepicy żył głębokich i zrostów. Pacjentka pozostaje w szpitalu przez okres 3-5 dni. Do domu wypisywana jest dopiero wtedy, kiedy nasi specjaliści mają pewność, że jest to bezpieczne zarówno dla niej, jak i jej dziecka.
Każdy problem natury medycznej rozwiązujemy poprzez osobisty kontakt pacjentki z lekarzem prowadzącym lub w Izbie Przyjęć szpitala Łubinowa 3.