Laparoskopia ginekologiczna to metoda, którą przeprowadzić można większość operacji ginekologicznych bez konieczności – jak w tradycyjnej laparotomii- szerokiego rozcięcia powłok brzucha.
Do jamy brzusznej po wcześniejszym wypełnieniu jej dwutlenkiem węgla przez trzy kilkumilimetrowe nacięcia wprowadza się urządzenie transmitujące obraz i najczęściej dwa narzędzia chirurgiczne, co pozwala operatorowi na przeprowadzenie diagnostyki narządu rodnego lub zabiegu operacyjnego. Operator wykonuje zabieg na narządzie rodnym przy pomocy techniki mikrochirurgicznej obserwując obraz transmitowany na ekran monitora.
Jakie są wskazania do zabiegów laparoskopowych?
Wskazania do zabiegów laparoskopowych można podzielić na trzy grupy:
– Zabiegi o charakterze diagnostycznym – wykonywane między innymi przy przewlekłym bólu w obrębie miednicy mniejszej, niepłodności, podejrzeniu endometriozy.
– Zabiegi operacyjne w przypadku chorób czynnościowych i organicznych narządu rodnego – operacje łagodnych nowotworów narządu rodnego w tym cyst jajników, mięśniaków macicy, operacje nowotworów złośliwych polegające na usunięciu macicy i przydatków łącznie z usunięciem tkanki limfatycznej przestrzeni zaotrzewnowej.
– Zabiegi operacyjne w zaburzeniach statyki narządu rodnego – w tym zabiegi podnoszące macicę, stabilizujące ściany pochwy, zawieszające wypadający kikut pochwy, usuwające objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.
Dlaczego laparoskopia?
Do zalet laparoskopii w porównaniu z metodami tradycyjnymi zaliczyć należy:
– Zmniejszenie bólu pooperacyjnego,
– Skrócenie okresu rekonwalescencji i powrotu do aktywnego życia zawodowego,
– Doskonały efekt kosmetyczny,
– Zmniejszenie ilości powikłań operacyjnych.
Uzyskaniu optymalnych warunków przeprowadzania operacji technikami endoskopowymi służy wdrażanie najnowszych dostępnych na świecie technologii obrazowania. Centrum może pochwalić się zakupem i pierwszą w Polsce instalacją trójwymiarowego toru wizyjnego Einstein Vision 3D Full HD.
Ta niezwykła technika pozwala na wyjątkowo precyzyjne obrazowanie pola operacyjnego i uzyskiwanie obrazów powiększonych 5 do 25 razy w stosunku do wymiaru rzeczywistego z uzyskaniem wymiaru głębi.
W chwili obecnej w Europie około 5% ośrodków dysponuje obrazowaniem trójwymiarowym w tym jedynie kilkanaście obrazowaniem o tak wysokiej rozdzielczości. W stosunku do laparoskopii 2D technologia trójwymiarowa sprawia, że zabiegi stają się jeszcze bardziej precyzyjne, a zatem bardziej bezpieczne dla pacjenta. W połączeniu z niezwykle delikatnymi narzędziami operacyjnymi używanymi w endoskopii wykonywane zabiegi mają wszelkie cechy zabiegów mikrochirurgicznych. Nawet radykalne zabiegi w zakresie narządu rodnego kobiet mogą dzięki tej technologii być wykonywane z poszanowaniem struktur anatomicznych i zgodnie z regułą „minimalizmu chirurgicznego” to znaczy usunięciem tkanek w zakresie struktur patologicznych i zachowaniu struktur zdrowych.